Home >> Frolonaise,Nowe,Życie we Francji >> Jak zostać fleuriste we Francji?
Jak zostać fleuriste we Francji?

Za każdym razem, kiedy odpowiadam na pytanie, czym zajmuję się zawodowo, słyszę zachwyty na temat zajęcia, jakie wykonuję. Tak naprawdę wcale się im nie dziwię. Po trzech latach w zawodzie wiem jednak, że praca w kwiaciarni, to nie tylko tworzenie pięknych bukietów czy kompozycji. To także czynności wykonywane za zasłoną, które bywają bardzo ciężkie, zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Jak trafiłam do L’Olivier Marine ?

O tym, jak to się złożyło, że trafiłam do mojej kwiaciarni, pisałam już TUTAJ – F jak femme de chambre et fleuriste. Tym razem chciałabym Wam opisać szczegółowo, czym zajmuję się na co dzień. Dowiecie się też, jakie szkoły należy skończyć we Francji, aby zdobyć dyplom fleuriste. W pierwszym wpisie przybliżę Wam szkoły i formacje, dające przepustkę do zawodu.

 Wykszatłcenie i szkoły

W kwiaciarni może pracować tak naprawdę każdy, na co jestem najlepszym przykładem. Aby jednak otrzymywać wynagrodzenie zgodne z widełkami zawodu, potrzebne jest zdobycie dyplomów w zawodzie. Nie da się też ukryć, że nie każdy szef ma tyle cierpliwości co Claire, która do wszystkiego przyuczyła mnie sama.

CAP, BAC Pro i inne

Pierwszym stopniem wykształcenia jest CAP fleuriste. Młodzież wychodząca z collegu może zapisać się na przykład do liceum profesjonalnego. W ciągu dwóch lat będzie mogła przygotować się tam zarówno do zawodu, jak i do matury le BAC. Szkoły te działają w różnych systemach. Pierwszym jest kurs w szkole, przeplatany kilkoma stażami w roku. Drugie rozwiązanie to praca jako uczeń w wybranej kwiaciarni. Matura nie jest warunkiem koniecznym do wykonywania zawodu, pozwala natomiast otworzyć swój własny sklep.

Dorośli, którzy chcą się przyuczyć do zawodu, mogą skorzystać z różnego rodzaju kursów (les formations). Ci, którzy zdobyli najpierw BAC (maturę), mogą przystąpić do przyspieszonej nauki, która trwa tylko rok. Takie formations proponuje wiele stron internetowych. Najlpiej jednak, dowiedzieć się o nich więcej przed rozpoczęciem nauki. Nie polecam też kursów korespondencyjnych w tym zakresie, ponieważ najważniejsza w nauce tego zawodu jest praktyka. Tą jednak trudno zdobyć listownie.

BP i BTM fleuriste

Kolejnymi punktami rozwoju w zawodzie są BP, które rozwija nasze znajomości w zakresie sztuki floralnej i BTM, dla tych, którzy chcą się specjalizować w zarządzaniu punktami sprzedaży. Po ukończeniu tych kursów, można samodzielnie otworzyć sklep i prowadzić go pod nazwą fleuriste artisan.

Co daje szkoła ?

Licea, szkoły zwodowe i kursy typu Greta, czy popularny CNED, pozwalają nauczyć się części teoretycznej i podstaw praktycznych. Wybierając kurs/szkołę warto postawić na te, które proponują naukę na przemian z pracą w kwiaciarni jako uczeń un apprenti. Przez ostatnie trzy lata miałam szansę porównać podczas pracy z uczniami i stażystami różne systemy nauki. Zdecydowanie wygrywa nauka w systemie apprenti, dzięki której zdobywa się znacznie więcej doświadczenia.

La validation des acquis de l’experience (VAE)

VAE, to nic innego jak proces potwierdzenia kwalifikacji zdobytych przez doświadczenie. Dzięki niemu, osoby takie jak ja, które w danym zawodzie przepracowały minimum trzy lata, mogą starać się o przyznanie dyplomu na specjalnych warunkach. Dotyczy to wszystkich zawodów, nie tylko kwiaciarzy, ale ten temat rozwinę bardziej szczegółowo w innym poście.

Przydatne linki

Jeśli intersuje Cię zawód florysty i chciałbyś/chciałabyś pracować w kwiaciarni, zapoznaj się koniecznie z poniższymi linkami. W następnym poście (bo ten jest już wystarczająco długi ;) ) napiszę, jak wygląda mój dzień w pracy. Dowiecie się też, jakie są Wam potrzebne umiejętności w tej pracy.

the author

Już ponad dziesięć lat mieszkam we Francji. Swoją przygodę z krajem nad Sekwaną rozpoczęłam na Korsyce, następnie przez dwa lata odkrywałam Majotte. Obecnie, od ponad czterech lat mieszkam w Fontanay sous Bois, w mieszkaniu z widokiem na cały Paryż. Jestem mamą, żoną żołnierza, kwiaciarką i blogerką z zamiłowania. Na blogu dzielę się z Wami naszą subiektywnie opisaną francuską codziennością. Opowiadam też o świętach i zwyczajach oraz o naszych podróżach - tych małych i tych dużych.

  • Mój drugi dom ;)

  • Należę do Mocarnych

  • Znajdź mnie na blogowej mapie FR

  • Archiwa

  • Kategorie

Top