Home >> Francja praktycznie >> Zmiany we Francji po 1-szym sierpnia
Zmiany we Francji po 1-szym sierpnia

Pierwszy sierpnia, to nie tylko dzień moich urodzin. Tak, tak Drodzy Czytelnicy, postarzałam się o kolejny rok. Z nieskończoną jeszcze urodzinową energią odkrywam przed Wami, jakie zmiany czekają na nas od wczoraj :

Podwyżka cen elektryczności :

27 milionów gospodartw domowych dotknie podwyżka elektryczności w wysokości 1,7% (tarif bleu). Będzie ona mniej odczuwalna na Korsyce, gdzie cena wzrośnie tylko o 0,6%. Użytkownicy taryfy vert mogą liczyć na zniżkę w wysokości 0,4%

Obniżenie ceny gazu:

0,8% o tyle średnio spadnie cena gazu, dla użytowników, którzy używają go do ogrzewania, natomiast Ci, którzy ogrzewają wodę i gotują na gazie mogą liczyć na obniżkę o 0,5%

PASS Navigo

Karta przejazdowa komunikacji miejskiej zminia cenę z 73 euro na 72,50 w przypadku abonamentu miesięcznego. „Forfait” dzienne oraz tygodniowe idą natomiast lekko w górę. Z 7,30 euro na 7,50 dla zon 1-2 lub z 9,70 euro na 10 euro dla zon 1-3. Podwyżka dla forfaits „Paris visite” (z 11,65 euro na 12 euro dziennie), lub bilet „jeunes week-end” (z 4 euro na 4,10 euro w zonach 1-3).

Nowość w systemie podatkowym serwis „télécorrection”

Na stronie urzędu podatkowego od teraz będzie można samemu poprawić błędy, jakie się zrobiło w deklaracji podatkowej. W formularzu na stronie internetowej będzie można wprowadzić dane dotyczące naszych ulg podatkowych. Możliwa też będzie wysyłka poprawionej deklaracji w wersji papierowej. Z możliwości edycji będzie można skorzystać so 19.go grudnia 2017.

Le Livret A ciągle na 0,75%

Najpopularniejsza forma oszczędności wśród Francuzów, nadal pozostaje na tym samym poziomie, pomimo obietnic ministra finansów, iż wzrośnie do 1%

Ceny wynajmu lokali (les loyers de référence) w Paryżu z lekką podwyżką

Od sierpnia 2015 roku w Paryżu, ceny wynajmu lokali zamykają się w widełkach ustanowionych prawnie. Co roku publikowane są nowe loyers de référence. Od wczoraj cennik jest podwyższony od 1 do 2 % w zależności od typu mieszkania i dzielnicy, w jakiej się znajduje. Różnica w cenie to mniej więcej około 1 euro na metr kwadratowy.

the author

Już ponad dziesięć lat mieszkam we Francji. Swoją przygodę z krajem nad Sekwaną rozpoczęłam na Korsyce, następnie przez dwa lata odkrywałam Majotte. Obecnie, od ponad czterech lat mieszkam w Fontanay sous Bois, w mieszkaniu z widokiem na cały Paryż. Jestem mamą, żoną żołnierza, kwiaciarką i blogerką z zamiłowania. Na blogu dzielę się z Wami naszą subiektywnie opisaną francuską codziennością. Opowiadam też o świętach i zwyczajach oraz o naszych podróżach - tych małych i tych dużych.

  • Mój drugi dom ;)

  • Należę do Mocarnych

  • Znajdź mnie na blogowej mapie FR

  • Archiwa

  • Kategorie

Top