Home >> Francja praktycznie,Nowe,Życie we Francji >> Zmiany we Francji po Nowym Roku
Zmiany we Francji po Nowym Roku

Jak co roku, również tym razem, 1. go stycznia w życie wejdzie sporo mniej lub bardziej ważnych zmian. Zebrałam specjalnie dla Was te najważniejsze. Dowiedzcie się, co zmieni się w przyszłym roku we Francji.

SMIC i RSA

Wynagrodzenie minimalne wzrośnie do 9,76 euro (obecnie 9,67). Osoba pracująca na pełen etat za SMIC, otrzyma miesięcznie 1153 euro na rękę, czyli o 11 euro więcej niż w 2016 roku.

O RSA (Revenu de solidarité active), będzie się trzeba starać bezpośrednio przez internet na stronie CAF (Caisse d’allocation familiales). Wysokość tego zasiłku będzie wyrównywana co trzy miesiące.

Le CPA i elektroniczny kwitek od wypłaty

Od 2017 roku, pracodawca będzie mógł przekazywać pracownikowi drogą elektoroniczną bulletins de paie, jeśli tylko ten drugi nie będzie miał nic przeciwko temu. Elektroniczne kwitki będzie można sprawdzić na CPA – compte personnel d’activité. Konto to zostanie otwarzone każdemu, kto będzie rozpoczynał swoją drogę zawodową oraz bezrobotnym, zarejestrowanym w pole-emploi (urzędzie pracy). Właśnie na tym koncie, będą rejestrowane, kroki i decyzje zawodowe. Użytkownicy konta będą też mogli decydować o tym, jak chcą wykorzystywać swoje prawa, zdobyte na ścieżce zawodowej. Będą mogli zamienić je na prawo do nowego  kursu, pomocy w otworzeniu własnej firmy czy przedsiębiorstwa, zrobienia bilansu kompetencji itd. Od stycznia 2017, dostęp do konta będą mieli wszyscy pracownicy, zatrudnieni w sektorze prywatnym a także bezrobotni, zapisani w urzędzie pracy. Travailleurs indépendants dołączą do bazy najpóźniej 1. stycznia 2018.

Tiers payant 

Od stycznia, kobiety w ciąży i pacjeni przewlekle chorzy, nie będą już musieli płacić podczas wizyt u lekarza, kwoty zwracanej przez Sécurité sociale. Należność (podstawowa stawka w ramach ubezpieczenia ss) będzie regulowana bezpośrednio przez CPAM. Od listopada nowymi zasadami objęci zostaną wszyscy pacjenci.

Crédit d’impôt – aide à domicile 

Od tego roku, każdy, kto zatrudnia pracownika aide à domicile, czyli np. osobę pomagającą w utrzymaniu domu, opiekunkę do dzieci lub pomoc przy osobach starszych lub niepełnosprawnych, będzie mógł odliczyć od podatku koszty zatrudnienia swojego pracownika. Do tej pory korzystały z tego tylko te osoby, które po rozliczeniu musiały zapłacić fiskusowi podatek (koszta zatrudnienia pracownika zmniejszały wysokość należności – réduction d’impôt). Od teraz również osoby, które nie płaciły podatków z uwagi na małe zarobki, będą korzystać na zmianie. Dzięki wykazaniu kosztów zatrudnienia pomocy domowej, będą mogły liczyć na ich częściowy zwrot po wypełnieniu deklaracji – crédit d’impôt.

Rozwód bez udziału sędziego

Małżonkowie, którzy będą chcieli rozwieść się polubownie i bez orzekania o winie, nie będą musieli stawać przed sądem. Wystarczy, że oboje podpiszą w obecności swoich adwokatów akt rozwodowy, który następnie zostanie potwierdzony u notariusza.

Dawcy organów

Osoby, które nie chcą, aby po śmierci wykorzystano ich organy, będą mogły swój sprzeciw zarejestrować w specjalnej narodowej bazie danych lub zgłosić to najbliższym członkom rodziny. Każda osoba, która nie wyrazi swojego sprzeciwu oficjalnie, będzie (jest) uznana za potencjalnego dawcę.

Obowiązkowe kaski dla dzieci

Od 22. marca dzieci do lat dwunastu, jeżdżące bądź przewożone na rowerze, będą musiały mieć na głowie kask. W przypadku niedostosowania się do nowych zasad, rodzice bądź opiekunowie przewożący lub towarzyszący młodocianym rowerzystom, będą musieli liczyć się z mandatem czwartego stopnia, czyli karą w wysokości 135 euro.

Koniec z przyciemnionymi szybami w autach

 Od nowego roku tylko osoby chore (z problemami ze skórą) będą mogły poruszać się samochodami z przyciemnionymi przednimi szybami.  Osoba poruszająca się autem, które nie spełnia nowych wymogów, może otrzymać mandat w wysokości 135 euro i 3 punkty karne.

 Bonus eco na samochody elektryczne

Osoby, które zdecydują się na zakup dwu lub trzykołowego pojazdu elektrycznego mogą liczyć na bonus w wysokości 1000 euro. Ci, którzy będą chcieli zmienić swojego diesela na samochód elektryczny, dostaną od państwa pomoc w wysokości 10 000 euro.

La taxe terrorisme

Aby móc wypłacić odszkodowania ofiarom ataków terrorystycznych wprowadzono podatek w wysokości od 4,30 do 5, 90 euro. Kwota ta zostanie dodana do ceny każdego kontraktu ubezpieczeniowego (mieszkania, samochodu itd.)

Podwyżki

Koszt complémentaires santé, czyli dodatkowego ubezpieczenia inaczej zwanego mutuelle, wzrośnie od 2 do 5% zarówno w przypadku ubezpieczeń indywidualnych, jak i firmowych.

Engie, dostawca gazu do 5,8 milionów klientów, podniesie cenę swoich usług o 5%. Oznacza to wzrost rachunku o około 56 euro rocznie na rodzinę.

Właściciele samochodów diesel muszą liczyć się z podwyżką paliwa o 1 cent na litrze. Jest to nowy podatek nałożony na olej napędowy.

Znaczek pocztowy będzie droższy o 3.1%. Za wysłanie zwykłego listu będzie trzeba zapłacić w 2017 roku 0,85 centów.

Opłaty za utrzymanie rachunku bankowego mogą wzrosnąć nawet o 13% w zależności od placówki.

* * *

To jeszcze nie koniec. Wszystkich zainteresowanych zapraszam już jutro na drugą część informacji o zmianach, jakie wejdą w życie po Nowym Roku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

the author

Już ponad dziesięć lat mieszkam we Francji. Swoją przygodę z krajem nad Sekwaną rozpoczęłam na Korsyce, następnie przez dwa lata odkrywałam Majotte. Obecnie, od ponad czterech lat mieszkam w Fontanay sous Bois, w mieszkaniu z widokiem na cały Paryż. Jestem mamą, żoną żołnierza, kwiaciarką i blogerką z zamiłowania. Na blogu dzielę się z Wami naszą subiektywnie opisaną francuską codziennością. Opowiadam też o świętach i zwyczajach oraz o naszych podróżach - tych małych i tych dużych.

  • Mój drugi dom ;)

  • Należę do Mocarnych

  • Znajdź mnie na blogowej mapie FR

  • Archiwa

  • Kategorie

Top