Home >> Francja praktycznie >> Zmiany, jakie nas czekają po pierwszym maja 2017
Zmiany, jakie nas czekają po pierwszym maja 2017

Jak co miesiac, tak i po 1.wszym maja, czekają nas we Francji różne zmiany. Oto kilka z nich.

Konsultacja u lekarza pierwszego kontaku

Od tego miesiąca wizyta osoby dorosłej u lekarza ogólnego, będzie droższa o 2 euro. Będziemy więc płacić 25 euro zamiast dotychczasowych 23. Za dzieci do lat sześciu zapłacić trzeba będzie 30 euro. Osoby ubezpieczone nie odczują jednak podwyżki, gdyż będzie ona doliczona do zwracanej przez securite sociale kwoty.

Airbnb wprowadza taxe de séjour w kolejnych francuskich miastach

Amerykańska firma pośrednicząca w wynajmie mieszkań między właścicielami a klientami dodała właśnie 31 nowych miast, w których właściciele będą musieli doliczać wynajmujących taxe de séjour do rachunku. Ten obowiązek stosuje się już (mniej lub bardziej) w dwudziestu miastach Francji.

Obniżka cen gazu o 3.3%

Dobra wiadomość dla 5,8 miliona użytkowników tego źródła energii. W maju, średnia cena gazu spadnie o 3,3%. Portfel tych, którzy ogrzewają mieszkanie instalacją gazową straci mniej o 3,4%. Ci, którzy używają gazu w kuchni zaoszczędzą 1,2% dotychczasowej ceny, natomiast użytkownicy gazu w kuchni i do podgrzewania wody mogą liczyć na obniżkę o 2,1%.

Zmiany w RSI

Zmieniają się niektóre przepisy dotyczące ubezpieczenia osób należących do Régime social des indépendants. Zmiany dotyczą między innymi wypłat w razie zwolnienia chorobowegu lub urlopu macierzyńskiego. Być może to ostatnie takie pojedyncze zmiany gdyż po wyborach Emmanuel Macron zapowiada zlikwidowanie RSI a Marine Le Pen jego ogromną reformę.

 

 

the author

Już ponad dziesięć lat mieszkam we Francji. Swoją przygodę z krajem nad Sekwaną rozpoczęłam na Korsyce, następnie przez dwa lata odkrywałam Majotte. Obecnie, od ponad czterech lat mieszkam w Fontanay sous Bois, w mieszkaniu z widokiem na cały Paryż. Jestem mamą, żoną żołnierza, kwiaciarką i blogerką z zamiłowania. Na blogu dzielę się z Wami naszą subiektywnie opisaną francuską codziennością. Opowiadam też o świętach i zwyczajach oraz o naszych podróżach - tych małych i tych dużych.

  • Mój drugi dom ;)

  • Należę do Mocarnych

  • Znajdź mnie na blogowej mapie FR

  • Archiwa

  • Kategorie

Top