Chasse aux oeufs w Giverny

W Wielkanoc w wielu publicznych miejscach Francji a także w prywatnych ogródkach, urządzane są polowanie na jajka, czyli chasse aux œufs. Legenda głosi, że zostały one zrzucone przez powracające z Rzymu i przynoszące wiadomość o zmartwychwstaniu Jezusa dzwony. Więcej o francuskiej tradycji wielkanocnej możecie przeczytać u Chez la Petite Polonaise.

Wielkanoc 2015

Nasze jajka, poświęcone dzień wcześniej w polskim kościele, zostały zjedzone w niedzielę, natomiast na szukanie tych czekoladowych udaliśmy się w Lany Poniedziałek. Ponieważ nie posiadamy własnego ogródka do ukrycia łakoci, postanowiliśmy pojechać ich szukać w wyjątkowe miejsce. Na nasze szczęście pogoda zrobiła nam wspaniały prezent. Było ciepło i słonecznie.

Giverny

Wszyscy wiedzą, że Claude Monet był wspaniałym malarzem, nie każdy jednak wie, że był on też ogrodnikiem z zamiłowania. W 1883 roku artysta zamieszkał w małym mieście w Normandii-Giverny, gdzie do czasu śmierci nie tylko malował, ale także poświęcał czas na tworzenie swojego wspaniałego ogrodu. I właśnie tam, razem z przyjaciółmi, wybraliśmy się na wycieczkę Wielkanocną.

1

Ogrody malarza podzielone są na dwie części. Ogród kwiatowy, stworzony przed domem artysty, nazwany Clos Normand i po drugiej stronie ulicy ogórd  wodny, zainspirowany stylem japońskim. Te dwie, ustawione naprzeciw siebie części, uzupełniają się. Wycieczkę zaczęliśmy jak wszyscy od części kwiatowej i w tych pięknych warunkach przyrody, postanowiliśmy nareszcie zrobić sobie wspólne rodzinne zdjęcie.

SAM_0496A

Claude Monet nie lubił ogrodów zaplanowanych i dokładnie przyciętych. Sadził więc kwiaty, układając je kolorami i pozwalając by rosły dość swobodnie. Mieszał też pospolite gatunki i odmiany z tymi bardziej wyszukanymi i rzadkimi, za które płacił duże sumy, żartując przy tym, że wszystkie jego pieniądze pochłania ogród.

3

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Aby dostać się do ogrodu wodnego i podziwiać jego tajemnicze zakamarki, należy użyć przejścia podziemnego, które po drugiej wojnie światowej zostało zrekonstruowane, dzięki darczyńcom.

4

6

7

8

SAM_0535

SAM_0553

Po zwiedzeniu wszystkich dostępnych zakamarków ogrodów i przejściu przez słynny most japoński, który malarz uwiecznił na swoich obrazach 45 razy!, postanowiliśmy zajrzeć do domu artysty i podpatrzeć, jak mieszkał.  Niestety wizyta była średnio przyjemna. W środku było zdecydowanie zbyt wielu turystów na raz. Nasze pociechy były już też odrobinę zniecierpliwione czekaniem na jajkowo-czekoladowe łowy i dom nie bardzo jeinteresował.

download

Ostatnim przystankiem na szlaku był sklep z pamiątkami, w którym każdy znalazł coś dla siebie. Zadowoleni i nasyceni, wyruszyliśmy więc zwiedzić Giverny i znaleźć odpowiednie miejsce na schowanie jajek.

Chasse aux œufs

Kilkaset metrów za zgiełkiem turystycznym, na drodze do kościoła i grobu Monet’a natrafiliśmy na doskonałe miejsce piknikowe i okazję do pochowania czekoladowych pyszności. I tak zaczęło się, zakończone sukcesem polowanie.

Sans titre-1

SAM_0604

Z czystym sumieniem mogę polecić wycieczkę do Giverny wszystkim-tym małym i tym dużym. Dla milusińskich jest to okazja do odkrycia, kim był Monet, dla dorosłych do poszerzenia wiedzy na jego temat a wszystko to w sielsko-turystycznym klimacie :)

oficjalna strona muzeum i ogrodów – TUTAJ – KLIK

the author

Już ponad dziesięć lat mieszkam we Francji. Swoją przygodę z krajem nad Sekwaną rozpoczęłam na Korsyce, następnie przez dwa lata odkrywałam Majotte. Obecnie, od ponad czterech lat mieszkam w Fontanay sous Bois, w mieszkaniu z widokiem na cały Paryż. Jestem mamą, żoną żołnierza, kwiaciarką i blogerką z zamiłowania. Na blogu dzielę się z Wami naszą subiektywnie opisaną francuską codziennością. Opowiadam też o świętach i zwyczajach oraz o naszych podróżach - tych małych i tych dużych.

  • Mój drugi dom ;)

  • Należę do Mocarnych

  • Znajdź mnie na blogowej mapie FR

  • Archiwa

  • Kategorie

Top