Home >> Francja praktycznie,Francja według dorosłych,Nowe >> Jak zawrzeć związek małżeński we Francji ?
Jak zawrzeć związek małżeński we Francji ?

Stało się, postanowiliście złożyć z Ukochanym/Ukochaną przysięgę małżeńską a ponieważ mieszkacie we Francji, chcielibyście zrobić to tutaj. Jakie warunki musicie spełnić? Jakie dokumenty będą Wam potrzebne? Tego wszystkiego dowiecie się właśnie dzisiaj u Frolonaise!

Pierwsze kroki

Aby zawrzeć związek małżeński, le mariage, we Francji trzeba mieć przede wszystkim ukończone 18-ście lat. Państwo przewiduje odstępstwa od tej reguły w wyjątkowych przypadkach. Trzeba też pamiętać, że w kraju obowiązuje monogamia. Posiadanie więcej niż jednego męża lub jednej żony jest oficjalnie zabronione. Nie jest także możliwe poślubienie osoby, z którą łączą nas bliskie powiązania rodzinne.

Jeśli mieszkacie we Francji związek małżeński możecie zawrzeć w mairie (urzędzie miasta) w miejscu oficjalnego zamieszkania. Przedstawiciele mairie mogą też udzielić ślubu w dowolnym miejscu. Może to być na przykład w restauracja lub na sala, w której urządzane jest wesele. Warunek jest jednak taki, że miejsca te muszą znajdować się na terenie podlegającym urzędowi miasta.

Dokumentacja

Zanim ustalicie w mairie datę ślubu, należy w nim złożyć następujące dokumenty (dotyczy to obu przyszłych małżonków) :

 • oryginał i kopia dowodu osobistego lub paszportu;
 • justificatif de domicile – dokument potwierdzający miejsce zamieszkania (może to być faktura za gaz, telefon stacjonarny lub kontrakt wynajmu mieszkania);
 • informacje dotyczące świadków (imię/nzawisko/data i miejsce urodzenia/zawód i adres);
 •  akt urodzenia wydany nie wcześniej niż w ciągu trzech miesięcy przed złożeniem w mairie – niektóre urzędzy akceptują międzynarodowy akt urodzenia (tak było w naszym przypadku), nie wymagający tłumaczenia przysięgłego, oficjalnie należy jednak posiadać przetłumaczony odpis zupełny aktu urodzenia;
 • przetłumaczone na język francuski zaświadczenie stwierdzające, że zgodnie z prawem polskim można zawrzeć małżeństwo (tzw. „certificat de célibat” lub „cerificat de capacité matrimoniale”),
 • osoba owdowiała lub rozwiedziona powinna przedstawić również przetłumaczone akt ślubu i rozwodu lub zgonu;
 • opcjonalnie – wyciąg z polskiego kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (tzw. „certificat de coutume”) – do pobrania TUTAJ
 • intercyzję, czyli contrat de mariage, jeśli przyszli małżonkowe takową podpisali;

Po dostarczeniu wszystkich wyżej wymienionych dokumentów do mairie, wypisaniu odpowiednich formularzy i ustaleniu daty, pozostaje się stawić w urzędzie w określonym dniu. Nie zapomnijcie o zabraniu ze sobą dowodów tożsamości, przypomnijcie też o tym Waszym świadkom.

Calvi, 20. września 2007

 

Ślub kościelny – mariage religieux

Aby przystąpić do sakramentu małżeństwa w kościele, należy najpierw zawrzeć związek małżeński w mairie. Ślub brany w kościele nie jest uznawany za ważny w świetle francuskiego prawa a osoba (ksiądz lub inny duchowny), który go udzielił, może zostać ukarany grzywną a nawet karą pozbawienia wolności.

Co zamiast ślubu ?

We Francji istnieją jeszcze inne możliwości zalegalizowania związku z drugą osobą. Może to być konkubinat a także PACS. Jednak o nich dowiecie się z innego, osobnego wpisu.

* * * 

Ten wpis powstał w ramach blogerskiej akcji „Małżeństwo jest fajne”, zorganizowanej z okazji obchodów Międzynarodowego Tygodnia Malżeństwa. Więcej o projekcie przeczytacie na blogu MOCEM – klik

the author

Już ponad dziesięć lat mieszkam we Francji. Swoją przygodę z krajem nad Sekwaną rozpoczęłam na Korsyce, następnie przez dwa lata odkrywałam Majotte. Obecnie, od ponad czterech lat mieszkam w Fontanay sous Bois, w mieszkaniu z widokiem na cały Paryż. Jestem mamą, żoną żołnierza, kwiaciarką i blogerką z zamiłowania. Na blogu dzielę się z Wami naszą subiektywnie opisaną francuską codziennością. Opowiadam też o świętach i zwyczajach oraz o naszych podróżach - tych małych i tych dużych.

 • Mój drugi dom ;)

 • Należę do Mocarnych

 • Znajdź mnie na blogowej mapie FR

 • Archiwa

 • Kategorie

Top