Home >> Francja praktycznie,Nowe,Życie we Francji >> Pollution – zanieczyszczenie powietrza w Paryżu
Pollution – zanieczyszczenie powietrza w Paryżu

Dziś, 7. grudnia 2016, w Paryżu i 22 przylegających mu miastach, już drugi dzień z rzędu obowiązuje „circulation alternee”. Oznacza to, że po tych terenach mają prawo jeździć tylko auta osobowe, których tablice rejestracyjne mają numer nieparzysty. Wczoraj natomiast możliwość poruszania się czterema kołami mieli właściciele samochodów parzystych. Dla pozostałych użytkowników dróg wprowadzono dodatkowo ograniczenia prędkości. Wyjątki stanowią samochody elektryczne i hybrydy, karetki, taksówki, auta szkół jazdy oraz ciężarówki – chłodziarki oraz samochody osobowe przewożące troje lub więcej pasażerów (tak zwany co-voiturage). Ci, którzy nie dostosują się do nakazu, muszą się liczyć z ryzykiem mandatu w wysokości 22 euro a nawet uziemnieniem auta, przez ponad 100 patroli policyjnych, oddelegowanych do sprawdzania, czy Paryżanie aby na pewno respektują wprowadzone zasady. Dla wszystkich tych, którzy musieli zostawić auta w garażu rząd zaproponował darmowe parkingi oraz transport publiczny. Można też za darmo skorzystać z miejskich rowerów oraz samochodów elektrycznych. Wszystko za sprawą „pic de pollution”. czyli wyjątkowo wysokiego wskaźnika zanieczyszczenia powietrza, który w ostatnich dniach wskoczył na alarmujący najwyższy stopień.

Circulation alternée – tymczasowe rozwiązanie problemu

Zanieczyszczenie powietrza jest jedna z trzech najczęstszych przyczyn śmierci w regionie paryskim. Już kilkakrotnie w ostatnich dwóch latach wprowadzano w Paryżu nakaz jazdy naprzemiennej, ale dotychczas trwał on tylko jeden dzień. Tym razem jeden dzień circulation alternée nie przyniósł oczekiwanych efektów i został przeciągnięty także na dziś. A ponieważ nałożył się on na ogromny paraliż komunikacji miejskiej a dokładnie podmiejskiej linii RER B, wczorajszy dzień był dla wielu mieszkańców Ile de France bardzo skomplikowany.

Crit’AIR

Władze Paryża już od dawna zastanawiają się, co zrobić, aby polepszyć jakość powietrza w regionie. Jednym z rozwiązań ma być prowadzenie obowiązkowych vignette, które będą musiali posiadać właściciele aut, chcących jeździć po Paryżu. Tych znaczków będzie sześć i będą one oznaczały kategorię zanieczyszczenia, do której należy auto.

Źródło - http://www.developpement-durable.gouv.fr/

Źródło – http://www.developpement-durable.gouv.fr/

Te znaczki można zamówić TUTAJ – KLIK. Ich koszt to  4,18 €. W tę cenę wliczone są już koszta wysyłki. Raz zakupiony znaczek jest ważny na cały okres, w którym samochód nadaje się do użytkowania.

Według ekologistów jest to doskonały pomysł, weług większości Paryżan kolejny powód, aby wyciągnąć niewielką sumę z ich portfeli. W tej kwestii klamka jednak zapadła i jeśli mieszkańcy stolicy chcą dalej jeździć po Paryżu, nie narażając się na mandat, od 16. stycznia będą musieli w swoim aucie posiadać taki znaczek.

Tymczasem mnie już od tygodnia gardło drapie jak szalone a oczy szczypią. Na poczatku myślałam, że to przeziębienie, ale jednak w powietrzu czuć ciężkość i niełatwo jest oddychać, nawet jeśli nie mieszka się w samym Paryżu. Unoszący się brud w zasadzie nawet doskonale widać w promieniach słońca. Myślę, że to jeden z kolejnych powodów, aby ten region opuścić. Pomimo tego, że jest tu wiele możliwości, może czas pomysleć o powrocie na Korsykę albo na koniec świata? ;)

the author

Już ponad dziesięć lat mieszkam we Francji. Swoją przygodę z krajem nad Sekwaną rozpoczęłam na Korsyce, następnie przez dwa lata odkrywałam Majotte. Obecnie, od ponad czterech lat mieszkam w Fontanay sous Bois, w mieszkaniu z widokiem na cały Paryż. Jestem mamą, żoną żołnierza, kwiaciarką i blogerką z zamiłowania. Na blogu dzielę się z Wami naszą subiektywnie opisaną francuską codziennością. Opowiadam też o świętach i zwyczajach oraz o naszych podróżach - tych małych i tych dużych.

  • Mój drugi dom ;)

  • Należę do Mocarnych

  • Znajdź mnie na blogowej mapie FR

  • Archiwa

  • Kategorie

Top