Home >> Klub Polki na Obczyźnie,Nowe,Rozrywka >> Francuskie filmy, które warto zobaczyć
Francuskie filmy, które warto zobaczyć

Czas na kolejny wpis będący częścią jesiennego projektu Klubu Polki na Obczyźnie. W listopadzie zapraszamy Was do zapoznania się z filmami z krajów, w których obecnie mieszkamy. Jedni podają na swojej liście klasykę gatunku, inni opowiadają trochę o historii kina w danym państwie a ze mną poznacie filmy francuskie, które przez ostatnie dziesięć lat na obczyźnie najbardziej zapadły mi w pamięć. Prawie wszystkie z tych filmów są dostępne z polskim tłumaczeniem, także zapraszam Was serdecznie przed ekrany !

L’enquête corse / Grunt to rodzinka

Pierwszy film, który obejrzałam w całości po francusku. Była końcówka roku 2006 a ja dopiero co zamieszkałam na Korsyce. Niestety niewiele wtedy z tej przezabawnej komedii zrozumiałam. Nie chodziło jednak o moje braki lingwistyczne.  Aby zrozumieć ten pełen humoru film, trzeba mieć choć minimalne pojęcie o  wyspie i specyficznym podejściu „tamtejszych” do „obcych”. Korsykanie są specjalni i potwierdzi to każdy, kto choć raz wybrał się na Île de Beauté.  Nie przepadają zbytnio za ludźmi z kontynentu i bardzo chcieliby się usamodzielnić oraz odłączyć od Francji. To wszystko wyśmiewa „L’enquête Corse”. Cały humor zawarty w tej komedii zrozumiałam lepiej po kilku latach spędzonych na wyspie ;)

Le diner des cons / Kolacja dla palantów

Film z 1998 roku. Klasyka gatunku. Opowiada on o grupie zamożnych Paryżan, zapraszających na cotygodniowe kolacje  przypadkowo spotkane osoby, które uważają za idiotów. Wszystko po to, aby zabawić się ich kosztem. Pewnego razu jeden z gospodarzy gości u siebie Monsieur Pignon – pechowego księgowego, dzięki któremu wieczór zamienia się w katastrofę. Tę komedię można oglądać podobnie jak nasz Rejs, czy Misia wiele razy i za każdym razem śmiać się tak samo szczerze. Według niektórych Francuzów, po tym filmie już żadna komedia nie była dostatecznie dobra.

Intouchable / Nietykalni

Jeden z najbardziej znanych francuskich tytułów ostatnich lat. Jestem pewna, że wiekszość z Was już go widziała i pokochała. Jeśli jednak nie, to koniecznie nadróbcie zaległości. Nietykalni to film oparty na faktach. Smutna historia bogatego, sparaliżowanego arystkokraty, zatrudniającego do pomocy w domu młodego człowieka z przedmieści Paryża. Ten dopiero co opuścił więzienie i nie za bardzo ochoty pracować. Jednak dzięki młodemu człowiekowi, zgorzkniały dotychczas bogacz na nowo zaczyna odczuwać radość z życia. Między tymi dwoma zupełnie innymi światami nawiązuje się jedyna w swoim rodzaju przyjaźń.

Qu’est-ce qu’on a fait au Bon Dieu? / Za jakie grzechy dobry Boże?

Doskonała komedia na zimowy wieczór, dostępna także w wersji z polskim lektorem. Jedna z tych, na których śmiałam się do rozpuku. Dużo zabawnych gagów i sytuacji oraz to, co Francuzi potrafią robić doskonale, czyli naśmiewanie się z własnych przywar. Obejrzyjcie koniecznie !

La famille Belier / Rozumiemy się bez słów

W rodzinie Belier prawie wszyscy są głuchoniemi. Wyjątek stanowi szesnastoletnia Paula. Jest ona na co dzień tłumaczem rodziców oraz pomaga im w gospodarstwie. Pewnego dnia dziewczyna postanawia wziąć udział w konkursie śpiewu organizowanym przez Radio France. Wspiera ją w tym nauczyciel muzyki, który uważa, że Paula ma wyjątkowy talent. Jednak wygranie konkursu oznaczać będzie dla niej oddalenie się od rodziny. Czy Paula i jej rodzice są na to gotowi?

Ten film to wyjątkowo wzruszająca historia, która w 2015 roku została nominowana do Cesara aż w pięciu kategoriach. Jednego z nich otrzymała Louna, odtwórczyni roli Pauli.

C’est quoi cette famille ?!

To całkiem nowa francuska komedia, której jeszcze nie widziałam, ale na pewno obejrzę. Opowiada ona o bardzo patchworkowej rodzinie, w której dzieci tułają się od rodzica do rodzica. Wszystko do czasu, aż się zdenerwują (dzieci) i wprowadzą swoje zasady opieki naprzemiennej. Film poleca w swom poście projektowym moja klubowa koleżanka Ania z bloga Aniversum. To dodatkowy dowód na to, że na pewno wart jest zobaczenia ;)

*     *     *

Mam nadzieję, że zachęciłam Was do obejrzenia filmów z listy. Jeśli któryś widzieliście, podzielcie się ze mną Waszymi wrażeniami. A może macie swój ulubiony francuski film?

Po więcej wpisów z naszego klubowego projektu zajrzyjcie TUTAJ

the author

Już ponad dziesięć lat mieszkam we Francji. Swoją przygodę z krajem nad Sekwaną rozpoczęłam na Korsyce, następnie przez dwa lata odkrywałam Majotte. Obecnie, od ponad czterech lat mieszkam w Fontanay sous Bois, w mieszkaniu z widokiem na cały Paryż. Jestem mamą, żoną żołnierza, kwiaciarką i blogerką z zamiłowania. Na blogu dzielę się z Wami naszą subiektywnie opisaną francuską codziennością. Opowiadam też o świętach i zwyczajach oraz o naszych podróżach - tych małych i tych dużych.

  • Mój drugi dom ;)

  • Należę do Mocarnych

  • Znajdź mnie na blogowej mapie FR

  • Archiwa

  • Kategorie

Top