Home >> Francja praktycznie,Francja według dorosłych,Nowe,Życie we Francji >> Election syndicale TPE – wybory przedstawicieli pracowników w małych firmach
Election syndicale TPE – wybory przedstawicieli pracowników w małych firmach

Od 30. grudnia do 13. stycznia, pracownicy małych firm TPE  (zatrudniających mniej niż jedenastu pracowników) oraz zatrudnieni jako aide à domicile, mogą poprzez głosowanie wybrać swoich przedstawicieli związków zawodowych.

Kto może głosować ?

W głosowaniu mogą wziąć udział wszyscy Ci, którzy :

– mają ukończone 16 lat

– w grudniu 2015 roku były zatrudnione w małej firmie na kontrakcie CDI (na czas nieokreślony) CDD (na czas określony), contrat d’apprentissage (jako uczeń) lub jako aide à domicile

– są zapisani na listę wyborczą (można to sprawdzić TUTAJ – KLIK )

– nie ma znaczenia ich narodowość, jeśli spełniają trzy powyższe warunki

Dlaczego warto zagłosować ?

Piszę Wam o tym, ponieważ sama pracuję (jeszcze) w małej firmie, która zatrudnia uwaga ! aż mnie jedną. Z szefową dogaduję się na szczęście bardzo dobrze, ale tak naprawdę jestem skazana na jej humory i wszystko to, co podpowie jej księgowa. Jeśli więc z dnia na dzień Claire dostanie demencji i postanowi uprzykrzyć mi w życie, będę miała przekichane. Są jednak ludzie i instytucje, które w wypadku konfliktu na lini szef – pracownik, mogą być doradcami lub nawet obrońcami naszych praw. Jest to właśnie syndicat des salariés français, czyli coś na kształt związków zawodowych. Oczywiście, żeby korzystać z pomocy tej instytucji, należy być do niej zapisanym, ale można to zrobić w każdym momencie kariery zawodowej a brak przynależności do syndicat, nie przekreśla prawa do brania udziału w głosowaniu.

Dlatego warto zagłosować na swoich przedstawicieli już dziś, aby w razie czego znać instytucję, do której można się zwrócić w przypadku wszelkiego rodzaju problemów, występujących w firmie (dotyczących nie tylko kwestii zawodowych ale i prywatnych).

Na kogo głosować?

Listę startujących w wyborach przedstawicieli, możecie znaleźć TUTAJ – KLIK. Na tej stronie, po wpisaniu numeru albo nazwy Waszej convention collective i regionu, w kórym mieszkacie, wyświetli się cała lista instytucji biorących udział w wyborach i ich

Jak głosować ?

Jeśli w grudniu 2015 roku byliście już pracownikami TPE albo aide à domicile, ministerstwo pracy (no to przez nie są te wybory organizowane), powinno Wam wysłać list, w którym wyjaśnione jest jak i gdzie można głosować.

Jeśli wybierzecie tradycyjną drogę pocztową, to Wasz list powinien już czekać przygotowany do wysłania. Do koperty T pré-affichie, która znajduje się w liście przez Was otrzymanym, trzeba włożyć listę kandydatów (po uprzednim oczywiście zaznaczeniu na niej, na kogo głosujecie). Tak przygotowany list należy wrzucić do najbliższej skrzynki. Jeśli nie otrzymaliście drogą pocztową żadnej informacji o głosowaniu, powinniście zgłosić się TUTAJ – KLIK . Możecie też zadzwonić na infolinię czynną od poniedziałku do niedzieli, w godzinach 8-20. Numer : 05.57.92.58.82.

W tych wyborach macie również możliwość głosowania przez internet. Jeśli wolicie taką opcję, wystarczy, że zalogujecie się do strony election-tpe.travail.gouv.fr – KLIK. Tam, przy pomocy kodu dostępu, jaki otrzymaliście w liście, możecie oddać bez problemu Wasz głos. Strona z formularzem do głosowania jest dostępna od 30. grudnia do 13. stycznia (zamknięcie głosowania o godzinie 19).

Cóż, nie da się ukryć, że to głosowanie, dość zresztą ważne, zostało potraktowane po macoszemu przez środki przekazu publicznego. Chyba zaledwie raz wspomniano o nich w wiadomościach ogólnokrajowych. Szkoda, bo dla pracowników, zwłaszcza dla nas, pochodzących z zagranicy, te informacje są bardzo ważne i mogą być przydatne. Związki zawodowe mają we Francji ogromną siłę przebicia w konfliktach między szefostwem a pracownikami, ale także między firmami a państwem. Dlatego może warto byłoby dowiedzieć się o nich więcej? Chcielibyście, żebym poświęciła temu jeden z artykułów?

 Wszelkie informacje na temat wyborów znalzałam tutaj : election-tpe.travail.gouv.fr/accueil – KLIK

the author

Już ponad dziesięć lat mieszkam we Francji. Swoją przygodę z krajem nad Sekwaną rozpoczęłam na Korsyce, następnie przez dwa lata odkrywałam Majotte. Obecnie, od ponad czterech lat mieszkam w Fontanay sous Bois, w mieszkaniu z widokiem na cały Paryż. Jestem mamą, żoną żołnierza, kwiaciarką i blogerką z zamiłowania. Na blogu dzielę się z Wami naszą subiektywnie opisaną francuską codziennością. Opowiadam też o świętach i zwyczajach oraz o naszych podróżach - tych małych i tych dużych.

  • Mój drugi dom ;)

  • Należę do Mocarnych

  • Znajdź mnie na blogowej mapie FR

  • Archiwa

  • Kategorie

Top